Ebben a posztban 7 tippet szeretnék megosztani veletek, melyekkel különleges és egyedi portréfotót készíthettek. A hagyományos, megszokott fényképezési módoktól eltérő ötletek következnek. Készítsünk izgalmas, szokatlan portékat, rúgjuk fel, vagy legalábbis kezeljük rugalmasan a fotózás eddig ismert szabályait!
1. Változtass a perspektíván
A legtöbb portréfotó az alany szemmagasságában tartott fényképezőgéppel készül. Ez logikus és jó megoldás, mégis érdemes valami mással is próbálkozni - a fotózás szögének jelentős megváltoztatásával egyedibb képek készíthetőek.
(Fotó: striatic)
Állj fel magasra és fotózz lefelé, vagy guggolj/hasalj le és felfelé nézve készítsd a képet – mindkét esetben a szokványostól eltérő, különleges képek készülhetnek.
(Fotó: TeeRish)
2. Játssz a tekintettel
Néha nem is tartjuk fontosnak, hogy modellünk merre néz – pedig az elkészült képet ez a tényező is jelentősen befolyásolja. A legtöbb portréfotón a modell kicsit lefelé, éppen az objektívbe néz bele. Így érhető el, hogy a képre ránéző és a képről kinéző személy tekintete találkozzék. Vannak azonban más megoldások is, érdemes próbálkozni!
A, Képből kinéző modell – a fotózott személy ilyenkor valami olyasmit figyel, ami az elkészült képen nem lesz látható. A hatás: a fotón megjelenik egy őszinte, elkapott pillanat, a képet nézők pedig érdeklődve és kíváncsian fogják szemlélni azt. Elgondolkodnak: vajon mit néz a modell? Ez a hatás fokozható, ha a fotón valamilyen érzelem is látható (pl: min nevet? Vagy mi lepte meg ennyire?). Ennél a megoldásnál érdemes arra figyelni, hogy a hatás ne vonja el a figyelmet a képen szereplőkről – azaz ne legyen a kép széle nézettebb, mint a lényeg, vagyis maga a modell.
(Fotó: monicutza80)
B, Képen belül maradó tekintet – ilyenkor az elkészült fotón szerepel az is, amit (vagy akit) modellünk néz. Egy gyermek a labdáját, anya újszülött babáját, éhes férfi egy nagy tál tésztát - és még sorolhatnám. Ha a képen az is látható, amit a modell néz, akkor már két érdekes dolgot sikerült lencsevégre kapni. A két téma közötti kapcsolat pedig segít, hogy a képnek története is legyen.
(Fotó: paulbence)
3. Törd meg a kompozíció hagyományait
A fotózásnak, képalkotásnak számtalan kompozíciós szabálya van – ezek megszegése az egyik kedvenc szórakozásom... Azért is jó ismerni ezeket, hogy ha szükséges alkalmazhasd, meg azért is, hogy ne alkalmazd egyiket sem. Utóbbi esetben születnek a legizgalmasabb képek.
Az egyik ilyen szabály a harmadolás – helyezd a modellt pont középre, és erős, meghatározó képet kapsz. Vagy told ki a szélre – érdekes megoldással érdekes fényképet készíthetsz.
(Fotóó: reportergimmiâ„¢)
Egy másik, gyakran emlegetett szabály, hogy a portréfotón mindig legyen elég hely – a modell tudjon „hova” nézni. Ez általában jól működik, de hát a szabályok azért vannak, hogy legyen aki megszegi azokat!
(Fotó: Bukutgirl)
4. Fények
A portréfotózás másik, sok izgalmat rejtő lehetősége a fények alkalmazásában rejlik. A világítási megoldások terén igen sok lehetőség rejlik.
Az oldalról jövő fény különleges hangulatot varázsol, az ellenfényben fotózott, sziluettes képeken sok minden rejtve marad, de a végeredmény csodás lesz.
(Fotó: Bukutgirl)
A legbámulatosabb képeket egyedi technikákkal, mint pl a hosszú záridős szinkronvaku használatával készítheted el.
(Fotó: diskomethod)
5. Szokatlan körülmények
Egy fotós kollégámat felkérte egy cégvezető, hogy készítsen róla néhány, az üzleti életben később jól használható képet. A fotózásra a cégvezető otthonában került sor. Elkészültek a szokott beállítások, közeli portré, mellkép, teljes alakos kép, íróasztalnál ülve, stb. Jó képek lettek, de semmi több – semmi különleges vagy egyedi.
A megbízó és a fotós is egyetértett, hogy bár számtalan jól használható képük van, szeretnének valami szokatlanabbat is. A fotós azt javasolta modelljének, hogy ugorjon egyet. A komoly cégvezető először meghökkent, majd rövid gondolkodás után, öltönyben, nekiállt ugrálni.
A képek fantasztikusak, meglepőek és igen mókásak lettek. A fotózás végén a modell egyenesen az úszómedencéjébe ugrott bele!
Lehet, hogy kicsit idiótán hangzik a történet, de a képek bekerültek egy újságba. Éppen a különleges megoldás győzte meg az újság szerkesztőit, hogy ezeket akarják megjelentetni.
(Fotó: TeeRish)
6. Fotózz lesből
A beállított képek néha olyan ... „beállítottak”. Az emberek egy része nem tud igazán jól kinézni, amikor „beállítják” – ilyenkor a lesből fényképezés a jó megoldás. Fotózz embereket munka közben, családjukkal vagy kedvenc tevékenységüket végezve. Ilyenkor kevesebbé feszültek, a fotók természetesebbek, érdekesebbek lesznek. Erre a célra akár teleobjektívet is használhatsz, így nagyobb távolságból, szinte észrevétlenül készíthetsz képeket – akár egy igazi paparazzi. Tapasztalataim szerint ez a módszer különösen gyerekfotózáskor működik jól.
(Fotó: phitar)
7. Használj kelléket
Használj a fotózáshoz kellékeket, dekorációt – így a fotókra egy újabb figyelemfelkeltő dolog kerül. A módszer kockázata, hogy a kiegészítő elvonja a figyelmet a kép fő témájától- ugyanakkor a képnek igazi története lesz, az egész fotó megváltozik, a modellnek újabb arca válik megismerhetővé.
(Fotó: Mrs Maze)
Remélem tetszettek a fenti ötletek, és tudjátok használni! A témát hamarosan folytatom, újabb 7 tipp következik - addig is jó próbálkozást!